Zasady Ogólne

ZASADY OGÓLNE

1. Organizatorem spacerów i wycieczek jest Przedszkole nr 3
    im. M. Konopnickiej w Węgrowie przy współpracy z  Radą Rodziców.
  2. Przedszkole w swej działalności jest jednostka inicjującą i organizującą działalność w zakresie krajoznawstwa i turystyki. Działania te mogą być realizowane w różnych formach, i tak mogą to być:
  • wycieczki przedmiotowe
  • wycieczki krajoznawczo-turystyczne
  • imprezy krajoznawczo-turystyczne
  1. W zorganizowaniu wycieczki przedszkole może współdziałać ze stowarzyszeniami i podmiotami, których przedmiotem działalności jest krajoznawstwo i turystyka.
  1. O organizacji i programie wycieczki powinny decydować różnorakie kryteria, w tym:
  • wiek uczestników
  • zainteresowania i potrzeby przedszkolaków
  • sprawność fizyczna ,stan zdrowia
  • stopień przygotowania do pokonywania trudności
  • ewentualne potrzebne umiejętności specjalistyczne
  1. Formy wycieczek organizowanych przez przedszkole:
  • spacery
  • krótkie wycieczki
  • wycieczki krajoznawczo-turystyczne

6.   Harmonogram wycieczek na dany rok szkolny stanowi załącznik do niniejszego regulaminu.

1. Uczestnicy wycieczek to:
  • dzieci wszystkich grup wiekowych lub tylko dzieci z grupy starszej

zależności od charakteru wycieczki lub spaceru

• opiekunowie( wg obowiązujących przepisów)-w przypadku dzieci do 10 roku życia liczba uczestników pozostających pod opieka jednego wychowawcy nie może przekraczać 15.
  1. Wycieczki mogą być finansowane ze środków:
    -pochodzących od rodziców uczniów biorących udział w wycieczce;
    -ze środków przekazanych przez radę rodziców;
    -ze środków przekazanych przez osoby prawne i fizyczne.
  1. Wyżywienie w czasie wycieczki zapewnia organizator.
  2. Program spaceru lub wycieczki organizowanej przez przedszkole ,liczbę opiekunów oraz imię i nazwisko kierownika wycieczki zawiera karta wycieczki ,którą zatwierdza dyrektor przedszkola. Do karty wycieczki należy dołączyć listę uczestników oraz oświadczenia w sprawie ochrony zdrowia i życia dziecka ,podpisana przez każdego opiekuna wycieczki.
  3. Udział dzieci w  wycieczkach krajoznawczo-turystycznych (dotyczy wycieczek całodziennych) wymaga zgody ich przedstawicieli ustawowych (rodzice, prawni opiekunowie).
  4. Uczestnicy spacerów i wycieczek są ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków.
  5. Organizując spacery i wycieczki:
  • zapoznajemy dzieci z miejscem i celem spaceru ,bądź wycieczki, aby ich obserwacje i działania były świadome
  • nie dopuszczamy do nadmiernego zmęczenia fizycznego
  • przestrzegamy norm kulturalnego zachowania się w stosunku do współuczestników wycieczki
  • przestrzegamy wspólnie wypracowanych reguł zapewniających bezpieczeństwo ,współdziałanie i przyjemny nastrój
  • dbamy o właściwy dobór ubioru do warunków atmosferycznych
  • zapewniamy pełne bezpieczeństwo ,a w określonych sytuacjach dajemy dzieciom kontrolowane poczucie swobody
  • zapewniamy właściwą organizację ,tak aby osiągnąć zamierzone cele edukacyjne
  1. Dokumentacja wycieczki zawiera:
    kartę wycieczki
    listę uczestników
    pisemne zgody rodziców
    dowód ubezpieczenia uczestników od następstw nieszczęśliwych wypadków
    rozliczenie finansowe.

14.  Zgodę na wycieczkę wydaje i podpisuje kartę wycieczki (co najmniej na tydzień przed jej rozpoczęciem) dyrektor .

Data dodania: 2020-06-09 16:27:02