PLAN PRACY NA MIESIĄC GRUDZIEŃ

ZAMIERZENIA OPIEKUŃCZO – WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNEJ DO ZREALIZOWANIA W M-CU GRUDNIU W GRUPIE DZIECI 4 I 5 LETNICH

TEMATY KOMPLEKSOWE:

1. Co robić w taki smutny czas?
  2. Nadchodzi zima
  3. Święta tuż – tuż
  4. Kochamy swoich najbliższych

TREŚCI PROGRAMOWE:

Ad.1. Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie późną jesienią, występujących zjawisk atmosferycznych np. padającego deszczu, mgły, obniżającej się temperatury, skracającej się długości dnia. Rozwijanie zainteresowania przyrodą nieożywioną. Rozwijanie umiejętności liczenia, poczucia rytmu, mowy.

AD.2. Poznawanie wybranych właściwości fizycznych śniegu i lodu, zwracanie uwagi na zanieczyszczenia, które zatrzymują w sobie. Rozwijanie słuchu fonematycznego. Rozwijanie umiejętności interpretowania utworu własnymi słowami. Rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej. Rozwijanie umiejętności wokalnych.

AD.3. Kultywowanie tradycji, zwyczajów rodzinnych związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Wzajemne okazywanie sobie uczuć, mówienie o nich – tworzenie wzajemnych relacji opartych na szacunku, akceptacji i miłości. Utrwalanie swojego adresu. Rozwijanie poczucia bycia współgospodarzem Sali.

AD.4. Określanie czynności domowych wykonywanych przez poszczególnych członków rodziny, podawanie powiązań między członkami rodziny. Dzielenie się wiadomościami na temat życia w rodzinie.

TEMAT KOMPLEKSOWY NR1. Co robić w taki smutny czas?

Wt. Ćwiczenia słownikowe na podst. wiersza M. Bartkowicza „Słodki kucharz”. Zwrócenie uwagi na szkodliwość słodyczy. Wymyślanie zdrowych potraw, które byłyby zamiennikami dla słodyczy z wiersza. Talerz pyszności – twórcza zabawa plastyczna na papierowych talerzykach jednorazowych.

Śr. Liczymy zabawki – zabawa z wykorzystaniem rymowanki. Ćwiczenia w ocenianiu liczby zabawek bez liczenia. Doskonalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami porządkowymi. Zabawa ruchowa z elementem liczenia – tyle samo. Zabawa muzyczno – ruchowa przy piosence „Mały marsz”. Rozwijanie poczucia rytmu.

Czw. Wesołe zabawy na ponury dzień. Zabawy wokół emocji na podstawie wiersza J. Kulmowej „Smutki”. Wspomaganie rozwoju emocjonalnego. Zabawa Rychowo – naśladowcza „Moje emocje”. Wykonanie cudaczków rozśmieszaczków z kolorowego kartonu i papieru. Rozwijanie sprawności manualnej.

Pt. Mikołajkowy czas wesołej zabawy – spotkanie z Mikołajem. Zabawy muzyczno – ruchowe. Quiz „Co wiemy o świętym Mikołaju? Podtrzymywanie tradycji Mikołajkowych. Kształtowanie umiejętności rozwiązywania prostych zagadek, słuchanie ze zrozumieniem.

Praca w I i III części dnia:

• Zabawa rozwijająca orientację w przestrzeni
  • Ćwiczenia poranne – zestaw nr XIII
  • Zabawa ruchowa z elementem liczenia – tyle samo
  • Zabawa dydaktyczna „szukamy rymów”
  • Zabawa uwrażliwiająca zmysł dotyku – zgadnij co trzymasz
  • Zabawa ruchowa „Odpowiadamy ruchami głowy”
  • Rozwijanie słuchu fonematycznego – dzielenie nazw na sylaby i na głoski

Data dodania: 2020-12-04 10:19:05
Data edycji: 2020-12-04 10:20:25