Wycieczka do Turvity

„Najlepsze mleko z Turvity”

Jest takie miejsce w Polsce, gdzie krowy dają mleko smaczne, czyste, ekologiczne.  Łatwo jest tam trafić, gdyż znajduje się w niedalekiej odległości od Węgrowa. Mleczarnia Turvita bo o niej mówimy mieści się w miejscowości Turna.

Właścicielem mleczarni Turvita jest pan Waldemar Żebrowski z którym umówiliśmy się na spotkanie.

Dzieci-  Dzień dobry, chcieliśmy się napić  smacznego, pachnącego, słodkiego, mleka.

Pan Waldemar Żebrowski: Doskonale trafiliście, bo w naszej mleczarni produkujemy mleko najlepsze w Polsce.

Dzieci : Jak to się dzieje, że  mleko z Turvity jest wyjątkowe?

Pan Waldemar Żebrowski:  Dbałość o jakość mleka zaczyna się już na polu.

Dzieci: Dlaczego? przecież mleko dają krowy ?

Pan Waldemar Żebrowski: Tak, ale wszystko zależy od tego co one jedzą. Karmimy je naturalnymi ekologicznymi paszami wyprodukowanymi w naszym gospodarstwie. Rośliny rosną na polach, a te znajdują się w obszarze „Natura 2000 – Dolina Liwca”. Nie stosujemy  sztucznych nawozów i środków ochrony roślin. Chwasty usuwane są mechanicznie.

Dzieci: Czy każdego roku trawy i kukurydzy jest dużo? Co wtedy jeśli jest mniej? Czy  wystarcza dla wszystkich krówek ?

Pan Waldemar Żebrowski: Często zbiory są bardzo dobre, ale bywa, że traw i kukurydzy urośnie mało, wtedy krowy mają mniej paszy i mleka jest mniej. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych. W tym roku jest bardzo sucho, nie padają deszcze,  nie wiemy jakie będą plony.

Dzieci: Dlaczego te krowy mają takie zdziwione oczy?

Pan Waldemar Żebrowski : Krowy, podobnie jak inne zwierzęta przyzwyczajają się do ludzi, rozpoznają tych, którzy dbają o nie, karmią. Wy jesteście obcy, stąd zdziwienie maluje w ich oczach.

Dzieci:  ???. Postaramy się, żeby nas dobrze zapamiętały.

Pan Waldemar Żebrowski: Widzicie, każda krówka ma na szyi medal, one naprawdę zasługują na wysokie odznaczenia, ale to akurat są ich dowody osobiste i jednocześnie urządzenia,  które przekazują wszystkie ruchy zwierzęcia. One robią to na co mają ochotę. Urządzenie rejestruje np. ile razy podjadały karmę, ile razy piły wodę, ile razy były dojone
oraz ile dały mleka. Pokój w którym się znajdujemy to  serce naszej mleczarni. Tu nic się nie ukryje.

Dzieci: Chcemy zobaczyć  skąd bierze się mleko?

Pan Waldemar Żebrowski: Teraz zobaczymy jak doi się krowy. Robi to automat, mleko płynie rurkami do ogromnego zbiornika.  Już wtedy podlega kontroli.  Zdarza się, że   krowa źle się czuje,  wtedy jej  mleko  nie będzie przerabiane na potrzeby konsumenta.  Nad wszystkim czuwają urządzenia.

Dzieci:  Co dalej dzieje się z mlekiem?

Pan Waldemar Żebrowski: Tak, jak  Wam wspominałem,  rurkami ( wskazuje gospodarz) trafia do pomieszczenia gdzie nalewa się je do butelek, lub wytwarza z niego sery, jogurty, śmietanę. Ale tam nie możemy wejść, tego zabraniają przepisy weterynaryjne.

Dzieci: Powiedział pan, że tu produkuje się najlepsze mleko w naszym kraju, skąd wiadomo, że jest ono doskonałe?

Pan Waldemar Żebrowski: Są do tego specjalne instytuty i komisje, które to sprawdzają.
W 2023 roku uzyskaliśmy tytuł „Najlepszego Przetwórcy Ekologicznego”. To prestiżowe odznaczenie wśród producentów żywności. Również nasze wyroby oznakowane są
„ Euroliściem” Ten tytuł zobowiązuje do przestrzegania wielu wymogów, ale świadczy, o tym że to co produkujemy jest bardzo zdrowe i smaczne. Mamy jeszcze inne certyfikaty* ale te są bardzo specjalistyczne, trudno jest Wam wytłumaczyć. Stawiamy na ekologię na każdym etapie produkcji. Wszystko pakujemy do szklanych naczyń. To nas wyróżnia wśród producentów. Nasze produkty można kupić w niektórych sklepach
w Węgrowie, Warszawie i  na Śląsku.

Dzieci:  Brzmi to zachęcająco, chętnie napijemy się takiego mleka.

Pan Waldemar Żebrowski:  Zapraszam Was na degustację.

Dzieci: Prawda, mleko z Turvity jest bardzo smaczne a sery, jogurty i śmietana są wyjątkowe.  Dziękujemy za miłe przyjęcie i pyszny poczęstunek.

Rozmowę przeprowadziły dzieci z Przedszkola Nr 3 im. Marii Konopnickiej w Węgrowie
Przysłuchiwała się  Jolanta Skolimowska.

*  < br / > Ekogwarancja PTRE Sp .z o. o Nr certyfikatu: PL- EKO – 01-015026

Data dodania: 2024-06-04 22:06:01